Dieta bezglutenowa dla sportowców – co jeść?
Dieta bezglutenowa a osiągnięcia sportowe
Co obok regularnego treningu ma kluczowe znaczenie dla sportowców? Dieta, oczywiście, że mądra, zbilansowana dieta, która zapewnia odpowiednią kaloryczność i zaopatruje organizm w składniki odżywcze. Co jeść, gdy kochamy i sport, i jedzenie, ale wykluczamy gluten? Zapraszamy, podpowiadamy 🙂
Trzeba wyraźne zaznaczyć, że nie ma dowodów naukowych, które potwierdzają, że dieta bezglutenowa poprawia wyniki sportowe u osób, które nie chorują na celiakię ani nie mają nietolerancji glutenu.
Subiektywne odczucia
Mimo to, wiele sportowczyń i wielu sportowców decyduje się przejść na dietę wykluczającą spożycie glutenu, wierząc, że przyniesie im to korzyści, taki jak: redukcja stanów zapalnych, poprawa samopoczucia i redukcja dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Warto wiedzieć, że te przekonania opierają się na subiektywnych odczuciach, nie na solidnych dowodach naukowych. Trudno jednak dyskutować z tym, w co człowiek wierzy, bo sprawdził na własnym organizmie. Jak doskonale wiemy, wiara jest najsilniejszym fundamentem sukcesu!
Eliminujemy i substytuujemy
Samo wykluczenie glutenu to połowa drogi, w której nie warto utknąć. Dla sportowców i sportowczyń cierpiących na celiakię lub nietolerancję glutenu dieta bezglutenowa jest jedynym możliwym wariantem i gwarantem dobrej jakości życia i dobrych wyników sportowych. Najważniejsze jednak, żeby pamiętać o naczelnej zasadzie: każda dieta musi być dobrze zbilansowana i składać się z produktów o wysokiej wartości odżywczej. Inaczej eliminując (na przykład gluten) możemy w szybki sposób doprowadzić do niedoborów. Organizm bez zbędnej zwłoki wystawi czerwoną kartkę. Co zatem jeść na diecie bezglutenowej będąc aktywnym fizycznie?
4 filary „sportowej diety bezglutenowej”
Filarem diety sportowców i sportowczyń są białka, a ich źródłem:
- rośliny strączkowe, czyli soja, soczewica, ciecierzyca, fasola i groch,
- orzechy, zwłaszcza włoskie, nerkowca, pistacjowe i pekan,
- migdały,
- ziarna, nasiona, pestki dyni,
- kasze, zwłaszcza gryczana i jaglana,
- komosa ryżowa,
- amarantus,
- pieczywo i makarony pełnoziarniste,
- tofu,
- jogurty sojowe,
- tempeh,
- roślinne odżywki białkowe.
Drugim filarem diety, również bezglutenowej, są węglowodany złożone. One są paliwem dla mózgu, a ten najwytrwalszym zawodnikiem. Gdzie znaleźć cukry złożone?
Najpewniej w: ryżu białym i brązowym, kukurydzy, komosie ryżowej, amarantusie, ziemiankach i batatach, kaszy jaglanej, kaszy gryczanej, mące ze zbóż bezglutenowych.
Trzecim z najpotężniejszych filarów są tłuszcze, rzecz jasna, najlepszej jakości tłuszcze roślinne. Ich doskonałym źródłem są: orzechy, migdały, pestki i nasiona oraz oleje roślinne.
I jest jeszcze filar, który konstrukcji nie utrzyma, ale bez niego żaden z trzech zasadniczych nie będzie wystarczajaco silny. Mowa o witaminach i składnikach mineralnych, a ich najdoskonalszym źródłem są warzywa i owoce, z natury bezglutenowe 🙂
Piąty filar
Jedzenie odżywia, wzmacnia, regeneruje siły, umożliwia odbudowę komórek, jest niezbędne do życia, nie tylko sportowego. Ale jedzenie to też przyjemność, którą warto się delektować sięgając po najlepsze przekąski. A takie znajdziesz w naszym sklepie, zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. Każdy z nich powstał w 100 procentach ze starannie wyselekcjonowanych składników roślinnych. Bezy, ciasteczka, paluchy, korpusy – są wegańskie, wolne od glutenu i soi.
Ciesz się smakiem, zdrowiem i witalnością!
Life is now 🙂