Jakie przyprawy warto stosować w kuchni roślinnej?
Nie doceniamy roli przypraw, a one nie tylko – zgodnie z nazwą – przyprawiają, czyli dodają smaku i mogą znacząco wpłynąć na ostateczny efekt dania, ale mają też szereg właściwości zdrowotnych. Po które przyprawy warto sięgać? Które najlepiej sprawdzą się w kuchni wegańskiej i wegetariańskiej? Sprawdźmy!
Kurkuma
Złota królowa wśród przypraw. Potrafi ożywić najprostsze danie, dodając mu słonecznych odcieni. Ale kurkuma cieszy nie tylko oczy, ta przyprawa ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, a w konsekwencji działanie przeciwnowotworowe. Rzecz jasna, nie działa magicznie – nie reanimuje po pierwszej szczypcie 😉 ale stosowana regularnie sprzyja detoksykacji, wzmacnia odporność i wydolność organizmu. Chroni przed chorobami cywilizacyjnymi, w tym nowotworowymi.
Czarny pieprz
Królewskim szlakiem idąc, spokojnie możemy go nazwać czarnym królem, zwłaszcza, że w połączeniu z kurkumą tworzy doskonały duet smakowy i zdrowotny. Zawarta w czarnym pieprzu piperyna znacząco wzmacnia przeciwzapalne i antyutleniające właściwości kurkumy. Regularne stosowanie tych dwóch przypraw jest zalecane nie tylko w profilaktyce chorób nowotworowych, ale również w trakcie i po zakończeniu leczenia. Jednym z ciekawszych rozwiązań może być dodanie pieprzu i kurkumy do oliwy z oliwek, w której będziemy maczać bagietkę czy kawałki innego pieczywa, traktując to oliwo-kurkumowo-pieprzne trio jako zamiennik masła.
Czarny pieprz doskonale „podkręca” smak i dodaje wyrazistości różnym daniom, nie tylko wytrawnym. Koneserzy smaków słodkich o nieoczywistych gustach lubią dodawać pieprzną nutkę do deserów. Czarny pieprz intensyfikuje procesy metaboliczne i sprzyja odchudzaniu! Jest najostrzejszym i najbardziej aromatycznym rodzajem pieprzu.
Papryka słodka wędzona
Doskonały dodatek nie tylko w naszych, niepowtarzalnych Paluchach Mocy 😉 Papryka słodka wędzona to cała gama smaków, które zintensyfikują doznania kulinarne. Ma też szereg właściwości zdrowotnych. Możemy ją nazywać budzikiem dla trzewi, gdyż podkręca i rozbudza leniwy metabolizm, sprzyja detoksykacji i ma korzystny wpływ na pracę układu krwionośnego.
Kumin
Intensywny w smaku i aromacie kumin jest doskonałym dodatkiem do własnoręcznie robionego humusu i wielu innych roślinnych przysmaków inspirowanych kuchnią Indii i Bliskiego Wschodu. Choć nazwa brzmi podobnie, kumin to nie popularny w Polsce kminek, ale kmin rzymski. Wyniki badań naukowych pokazują, że kumin wpływa na obniżenie stężenia szkodliwej dla zdrowia frakcji cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi.
Za’atar
Egzotycznie brzmi, ale łączy w sobie to, co doskonale znamy. Za’atar jest aromatyczną mieszanką ziół i przypraw na bazie tymianku i prażonego sezamu. Najczęściej dodawany do humusu, chlebków pita, warzyw. Jest też stosowany do aromatyzowania oliwy z oliwek i olejów roślinnych. Wspiera procesy trawienne i łagodzi dolegliwości żołądkowo jelitowe, takie jak niestrawność i wzdęcia.
Majeranek
Usprawnia procesy trawienne, niweluje wzdęcia, działa przeciwskurczowo, przeciwzapalnie i lekko rozgrzewająco. Dobrze dodać go do sosów, grochówek lub innych dań na bazie roślin strączkowych. Jeśli zależy nam na optymalnym wykorzystaniu walorów odżywczych i leczniczych, dodajmy majeranek pod koniec obróbki termicznej. Ta zasada obowiązuje w przypadku wszystkich ziół.
Garam Masala
Garam Masala to wywodząca się z Indii drobno mielona mieszanka, w której znajdziemy goździki, gałkę muszkatołowa, cynamon, kumin, kolendrę, koper włoski, czarny pieprz i kozieradkę, czyli cały arsenał przypraw, które mają dobroczynny wpływ na procesy metaboliczne. Ją też dodajmy pod koniec gotowania, nie tylko dla ochrony właściwości prozdrowotnych, ale również wydobycia pełnej gamy smaków i aromatów.
I życie i jedzenie warto sobie dobrze przyprawić, a także urozmaicić przysmakami, po które zapraszamy do naszego sklepu 🙂