Jakie są rodzaje diet roślinnych?
Będąc na diecie roślinnej ograniczasz bądź całkowicie wykluczasz produkty pochodzenia zwierzęcego. Termin ten jest najczęściej stosowany w odniesieniu do diety wegańskiej, która całkowicie wyklucza produkty odzwierzęce. Jednak dieta roślinna może oznaczać różne odmiany diet wegetariańskich, dopuszczając spożywanie niewielkich ilości produktów zwierzęcych.
Nasze decyzje żywieniowe mają realny wpływ na Nasze zdrowie, a także otaczający nas świat. Hipokrates (460 – 370 p.n.e.) uważał (i My też tak uważamy ;)), że dobre odżywianie przynosi wiele korzyści i może zapobiegać wielu chorobom, postulował: „Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”.
Rodzaje diet roślinnych
- Dieta wegańska: oparta całkowicie na produktach pochodzenia roślinnego. Weganie nie spożywają mięsa, owoców morza, drobiu i produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym nabiału, jajek i miodu.
- Dieta laktowegetariańska: opiera się na produktach pochodzenia roślinnego, jak również produktach mlecznych, np. mleko, ser, masło, ghee, śmietana i kefir. Dieta laktowegetariańska wywodzi się z tradycji religijnych Wschodu, jak buddyzm czy hinduizm, które ze swojej diety wykluczają jajka.
- Dieta ovowegetariańska: to rodzaj diety wegetariańskiej, która obejmuje produkty roślinne oraz jaja, ale wyklucza z niej produkty mleczne. Ten sposób żywienia jest często stosowany przez osoby, które nie tolerują laktozy.
- Dieta laktoovowegetariańska: w swoim składzie dopuszcza produkty roślinne, jak również nabiał i jaja. Schemat ten wyklucza wszelkiego rodzaju mięso, drób, ryby i owoce morza, podobnie produkty wytwarzane z ich udziałem.
- Dieta pesatariańska: to sposób odżywiania, który oprócz produktów roślinnych obejmuje ryby i owoce morza, nabiał i jaja. Jest to dieta składająca się głównie ze źródeł roślinnych, takich jak pełne nieprzetworzone ziarna i kasze, orzechy i rośliny strączkowe, niemniej jednak główne źródło białka stanowią ryby i owoce morza, które spożywane są w ilości 2 – 3 porcji tygodniowo.
- Dieta fleksitariańska: to sposób odżywiania w większości opierający się na pokarmach pochodzenia roślinnego, który w ograniczonej ilości dopuszcza produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym również mięso oraz ryby.
Kiedy warto przejść na dietę roślinną?
Jeżeli nie tolerujesz laktozy lub/i cierpisz na alergie związaną ze spożywaniem produktów pochodzenia zwierzęcego.
Jeżeli chcesz zmniejszyć ryzyko choroby krążeniowo-naczyniowej
Według aktualnego stanu wiedzy diety roślinne są odpowiednie pod względem żywieniowym, prozdrowotne i mogą odgrywać pozytywną rolę w profilaktyce i leczeniu niektórych chorób. Korzyści zdrowotne diet roślinnych wynikają przede wszystkim z obecności w nich niskoprzetworzonych produktów roślinnych, takich jak pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, orzechy i nasiona. Składniki w nich zawarte przyczyniają się do poprawy gospodarki lipidowej i glikemii oraz obniżenia ciśnienia tętniczego.
Wegetarianie okazują się mieć o 32% mniejsze ryzyko rozwoju choroby wieńcowej serca w porównaniu z osobami będącymi na tradycyjnej diecie. Niskotłuszczowa dieta wegetariańska to jedyny sposób odżywiania, którego zdolność do redukcji tworzenia blaszek miażdżycowych została potwierdzona w badaniach klinicznych. Co więcej, diety wegetariańskie obniżają ryzyko chorób serca, w tym również ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
Jeżeli chcesz utrzymać prawidłową masę ciała
Osoby na diecie roślinnej mają znacznie mniejsze BMI (z języka angielskiego Body Mass Index, Wskaźnik masy ciała) w porównaniu z osobami będącymi na diecie tradycyjnej. Co ciekawe, średni indywidualny roczny przyrost masy ciała zmniejsza się, gdy osoby ograniczają spożycie pokarmów pochodzenia zwierzęcego.
Diety roślinne pomagają w walce z nadwagą i otyłością
Roślinne odżywianie jest skuteczną strategią w przypadku osób dążących do redukcji masy ciała. Jak się okazuje, pełnowartościowa dieta wegetariańska bogata w roślinne niskoprzetworzone produkty, bez dodatkowego ograniczenia kalorycznego, w przypadku osób otyłych lub cierpiących z powodu nadwagi już po 6 miesiącach może przyczynić się do średniej redukcji BMI o 4,4 kg/m2.
Jeżeli ważny jest dla Ciebie aspekt ekologiczny
Produkcja żywności opartej na roślinach pozwala zużywać mniej wody, wykorzystywać mniejsze obszary ziemi, powoduje mniejsze zanieczyszczenie powietrza i mniejszą emisję gazów cieplarnianych.
Kiedy ważne są dla Ciebie prawa zwierząt
Stosowanie zbilansowanej diety roślinnej może nieść za sobą korzyści dla zdrowia. Jednak, aby tak się stało, należy zwrócić szczególną uwagę na składniki odżywcze, które mogą być dostarczane w niewystarczającej ilości: żelazo, witamina B12, wapń, jod, witamina D oraz kwasy omega‑3.
Jako New Mountain z pasją tworzymy wyjątkowe, bezglutenowe słodkości z certyfikatem przekreślonego kłosa, idealne dla osób na diecie roślinnej bezglutenowej. Naszą specjalnością są wegańskie bezy i makaroniki, oparte na białku roślinnym – to autorska koncepcja, na którą posiadamy ochronę patentową. Oferujemy szeroki wybór smaków, które zachwycą każde podniebienie. Oprócz bez i makaroników, w naszej ofercie znajdziesz chrupiące paluchy i ciasteczka z ziaren lnu, sezamu, słonecznika i konopi, będące doskonałym źródłem błonnika.
W New Mountain stawiamy na naturalność. Nasze produkty wyróżnia czysty skład i krótka etykieta – bez dodatku sztucznych aromatów, barwników i konserwantów.
Wierzymy, że to, co dobre, pochodzi z natury.
New Mountain Team
Piśmiennictwo
- Cader P., Lesiów T.: Weganizm i wegetarianizm jako diety we współczesnym społeczeństwie konsumpcyjnym, Nauki Inżynierskie I Technologie Engineering Sciences And Technologies Nr 37; 2021.
- Jurczyńska K., Kucharska A.: Wiedza lekarzy i studentów medycyny na temat diet roślinnych i możliwości ich zastosowania w terapii wybranych schorzeń, Gabinet Prywatny 2024’03; Vol. 31 (295).
- Hever J.: Dieta roślina na co dzień, Galaktyka Sp. z o.o., Łódź 2013.