Jakie zboża nie zawierają glutenu i są bezpieczne dla celiaków?
Obok zbóż, które zawierają gluten, wyróżnia się zboża naturalnie niezawierające białek glutenowych, czyli bezglutenowe. Należą do nich rośliny zbożowe z rodziny Poaceae, takie jak: proso zwyczajne, kukurydza zwyczajna, ryż siewny, miłka abisyńska (teff) oraz pseudozboża, takie jak: gryka zwyczajna, komosa ryżowa, szarłat wyniosły (amarantus)😊
AMARANTUS „skarbnica” składników odżywczych i mineralnych, jest korzystniejszy żywieniowo niż pszenica, żyto czy jęczmień. Zawartość białka jest znacznie wyższa niż w innych zbożach, jego skład aminokwasowy decyduje o niepowtarzalnych walorach żywieniowych.
GRYKA źródło jest źródłem związków biologicznie czynnych oraz substancji aktywnych. Białka zawarte w ziarniakach gryki stanowią od 8 do 19% suchej masy i odznaczają się wysoką wartością biologiczną. Skład aminokwasowy jest bardzo korzystny, ze względu na dużą zawartość aminokwasów egzogennych, lizyny i metioniny. Najważniejszym ze zdrowotnego i żywieniowego punktu widzenia składnikiem gryki jest rutyna, która wspomaga przyswajanie witaminy C.
KUKURYDZA – skład chemiczny ziarna cechuje się dość małą zawartością składników mineralnych, w stosunku do zbóż tradycyjnych, pszenicy i żyta. Zarodek kukurydzy zawiera natomiast duże ilości tłuszczu, w stosunku do innych zbóż, dochodzące nawet do 36%.
PROSO zawiera największe wysoką ilość węglowodanów (około 98%), stanowi cenne źródło soli mineralnych, głównie magnezu, potasu i żelaza. Warta wyróżnienia jest krzemionka, rzadko obecna w przetworach ze zbóż. Najpopularniejszym produktem wytwarzanym z prosa jest kasza jaglana, zwana królową kasz.
KOMOSA RYŻOWA zwana inaczej ryżem, prosem peruwiańskim lub quinoa. Bogata jest w dobrze przyswajalne białko, którego zawartość, w porównaniu do jadalnych części innych roślin, jest wysoka i stanowi do 22% suchej masy. Skład aminokwasowy jest bardzo atrakcyjny; ziarna zawierają wszystkie aminokwasy egzogenne oraz charakteryzują się wysoką zawartością lizyny, metioniny i cysteiny, w które tradycyjne zboża są ubogie. Ziarna komosy są źródłem dobrze przyswajalnego magnezu, fosforu, żelaza, cynku, miedzi, manganu, wapnia i kwasu foliowego.
TEFF, w Polsce znany jako miłka abisyńska, jest jednym z najstarszych zbóż pochodzenia afrykańskiego. Jest, obok szarłatu i komosy ryżowej, doskonałym źródłem wapnia, żelaza, magnez oraz kwasu foliowego, antyoksydantów i błonnika pokarmowego. W pełnej fazie dojrzałości zawiera także dość dużo witaminy C.
RYŻ zawiera sporo skrobi (około 78%), lizyny, bogaty jest także w witaminę E i te z grupy B. Ziarna zawierają duże ilości potasu, wapnia, fosforu, żelaza i magnezu; w ryżu brązowym jest ich dwukrotne więcej niż w białym. Mąka ryżowa stanowi bardzo ważny produkt spożywczy, głównie ze względu na właściwości hipoalergiczne, kolor i strawność. Istotna jest niska zawartość sodu, duże ilości łatwo trawionych węglowodanów oraz zawartości lizyny, co ma znaczenie w diecie osób chorych na celiakię.
Jakich zbóż unikać na diecie bezglutenowej?
Jedynym sposobem leczenia glutenozależnej choroby trzewnej jest zastosowanie diety bezglutenowej. Polega ona na wykluczeniu produktów zbożowych zawierających gluten – pszenicy (w tym orkiszu), żyta, owsa (za wyjątkiem owsa bezglutenowego), jęczmienia, pszenżyta, i zastąpienie ich produktami bezglutenowymi. Wolne od glutenu są produkty oznakowane „przekreślonym kłosem” lub napisem „produkt bezglutenowy”. Gdy nie ma takich napisów należy zachować ostrożność i dokładnie czytać etykiety, gdyż gluten może być dodawany do niektórych produktów, jako substancja dodatkowa lub wchodzić w skład dodatków do żywności będących mieszaninami.
My mamy dla ciebie świetną wiadomość: nasze ciasteczka, paluchy, bezy są oznaczone certyfikatem przekreślonego kłosa. W naszym zakładzie używamy tylko składników roślinnych naturalnie bezglutenowych. Twoje zdrowie jest dla nas najważniejsze.
Ciesz się życiem!❤
New Mountain Team 🙂