Najczęstsze alergie pokarmowe
Choć wiele osób żyje w błogiej nieświadomości, że istnieje coś takiego jak alergia na jabłka, ona owszem występuje w społeczeństwie, choć – na szczęście – rzadko. Są jednak produkty, które warto mieć na oku, zwłaszcza jeśli mamy skłonności alergiczne, bo alergeny lubią krzyżować, nie tylko pokarmowe, ale też wziewne z pokarmowymi. Jakie produkty spożywcze są na czarnej liście, czyli liście TOP alergizujących? Jak może objawiać się alergia i jak łagodzić dolegliwości alergiczne? Zapraszamy, podpowiadamy 🙂
Alergeny, czyli produkty, które najczęściej są przyczyną alergii
Wśród produktów, które są najczęstszą przyczyną alergii pokarmowych prym wiodą dwa:
- Mleko krowie
- Jaja kurze
Z radością przypominamy, że nasze produkty są bezpieczne – wolne od białka odzwierzęcego, nie znajdziesz w nich żadnych jaj ani mleka krowiego 🙂 Na TOP czarnej liście są też:
- Orzeszki ziemne (arachidowe)
- Inne orzechy
- Ryby
- Owoce morza
- Pszenica
- Soja
- Seler
- Cytrusy
- Pomidory
Jak rozpoznać objawy alergii pokarmowej?
Objawy alergii pokarmowej pojawiają się zwykle od kilku minut do dwóch godzin od spożycia alergenu. Mogą wystąpić na różnych częściach ciała i mieć różne nasilenie, dlatego dzieli się je na:
ŁAGODNE I UMIARKOWANE
Mogą wystąpić:
- na skórze – w postaci wysypki, pokrzywki, świądu czy egzemy,
- w obrębie jamy ustnej – mrowienie czy swędzenie,
- w obrębie układu pokarmowego – nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka,
- w obrębie układu oddechowego – kichanie, swędzenie nosa, katar, kaszel, świszczący oddech, duszność.
CIĘŻKIE, czyli wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja) – szybko rozpoczynająca się i zagrażająca życiu reakcja nadwrażliwości organizmu na alergen. W przypadku anafilaksji zwykle dochodzi do znaczącego obniżenia ciśnienia tętniczego krwi.
Wśród innych objawów są:
- układ oddechowy – obrzęk języka, obrzęk i ucisk w gardle, chrypka, świszczący oddech, trudności w oddychaniu, uporczywy kaszel,
- układ krążenia – obok spadku ciśnienia, szybkie tętno, zawroty głowy, słaby puls, omdlenia,
- układ pokarmowy – uporczywe wymioty, ciężka biegunka,
- układ nerwowy – niepokój, lęk, rozbicie.
SPECYFICZNE
- obrzęk języka, gardła, warg, twarzy, oczu,
- rozległe zaczerwienia, liczne pokrzywki skórne,
- ucisk i ból w klatce piersiowej.
Jak łagodzić objawy alergii pokarmowej?
Objawy alergii pokarmowej mogą wystąpić z różnym nasileniem, w różnej formie. Mogą pojawiać się na różnych partiach ciała. Ważne, żeby ich nie bagatelizować i – co oczywiste – natychmiast zaprzestać spożywania czynnika wywołującego alergię. Ale to czasem za mało. Nawet jeśli nie wybierzemy się do lekarza z powodu alergii pokarmowej, warto zgłosić ją lekarzowi rodzinnemu, na przykład przy okazji konsultowania innych dolegliwości.
W przypadku wstrząsu anafilaktycznego konieczne jest natychmiastowe podanie adrenaliny i wezwanie pomocy medycznej, nawet jeśli objawy ustąpią.
Życząc zdrowia, zapraszamy do sklepu po nasze pyszności 🙂