Ziarna konopi i ich właściwości zdrowotne
Rosnąca świadomość społeczna sprawia, że coraz więcej osób chce włączać do codziennego jadłospisu to, co nas nie tylko nakarmi, czyli zaspokoi głód, ale też zasili organizm w niezbędne składniki odżywcze. Jednym z takich produktów są ziarna konopi. Warto się im bliżej przyjrzeć, żeby wiedzieć, co zyskamy, wprowadzając je na stałe do menu 🙂
Dieta to nie kilkutygodniowe wyzwanie, którego celem jest redukcja masy ciała, dieta to nasz sposób myślenia o odżywianiu i szacunek do ciała, a ten wyrażamy odżywiając je, nie traktując jak kosz na śmieci, do którego można wrzucić cokolwiek, byle tylko nie wrzeszczał z głodu.
Nie ilość, a jakość. Nie wielkość, a potencjał odżywczy
Nie doceniamy siły odżywczej maleńkich produktów, takich jak ziarna i nasiona, w tym nasiona konopi. To prawdziwa superżywność, która powinna mieć miejsce w kuchni, a dokładniej na talerzu osób, dbających o zdrowie i dobrą formę!
Nasiona konopi – źródło pełnowartościowego białka
Nasiona konopi są doskonałym źródłem białka roślinnego o wysokiej dostępności dla komórek ludzkiego organizmu. Zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, czyli te, których ludzki organizm nie jest w stanie wyprodukować, a są konieczne do obsługi procesów życiowych i optymalnego funkcjonowania. Białko w diecie osób, które zrezygnowały ze spożywania produktów odzwierzęcych jest szczególnie ważne – trzeba pamiętać o regularnym włączaniu do diety produktów roślinnych, które są jego źródłem. PamiętajMy więc o nasionach konopi.
Nasiona konopi – źródło najzdrowszych tłuszczów
Nasiona konopi są ważnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega‑3, omega‑6 i omega‑9. Nie ma nic cenniejszego w „tłuszczowej krainie” niż to mocne trio 🙂 Dzięki optymalnym proporcjom kwasów tłuszczowych, obecne w diecie nasiona konopi mają działanie kardioprotekcyjne (przeciwzapalne i przeciwmiażdżycowe). Zmniejszają też ryzyko wystąpienia choroby nadciśnieniowej serca, zawału serca i udaru mózgu. Ale, co ważne, nie działają magicznie, raz zjedzone niewiele wskórają. W żywieniu kluczowa jest systematyczność w dostarczaniu produktów najwyższej jakości.
Nasiona konopi – smak witamin i składników mineralnych
Nasiona konopi są doskonałym źródłem witaminy E, silnego przeciwutleniacze, który hamuje procesy przedwczesnego starzenia komórek, stąd jej przydomek – „witamina młodości”. Już trzy nasionka pokrywają 50 proc. dziennego zapotrzebowania na magnez. Znajdziemy w nich również żelazo, wapń, cynk i fosfor. To jest siła, choć w filigranowym rozmiarze!
Nasiona konopi a błonnik pokarmowy
Nasiona konopi – zwłaszcza niełuskane – są bogatym źródłem błonnika — zarówno frakcji rozpuszczalnej, jak i nierozpuszczalnej. Dzięki wysokiej zawartości surowego włókna roślinnego nasiona konopi nie tylko usprawniają pracę jelit i zapobiegają zaparciom, ale przyczyniają się do lepszego metabolizmu, zmniejszają chęć przejadania się, utrwalają uczucie sytości i sprzyjają redukcji masy ciała.
Jak włączyć nasiona konopi do jadłospisu?
Znamy na to niejeden sposób, ale jeden jest szczególnie pyszny 🙂 Zapraszamy Cię do sklepu po nasze wyjątkowe Konopne Paluchy Mocy – teraz jeż znasz genezę tej nazwy. Stoi za nią moc maleńkich ziaren konopi!
Jak jeszcze można spożywać nasiona konopi? Na przykład jako dodatek do porannej owsianki, musu, soku, jogurtu, zupy, sałatki, dań na bazie makaronów, kasz, ryżu i wszystkiego, z czym będą Ci smakować.
Pięknej drugiej połowy sierpnia 🙂