Życie nie może być sumą samych wyrzeczeń. Rezygnujesz z tego, co rujnuje Twoje zdrowie? Zastąp to mądrze :)
Dieta bezglutenowa cieszy się zainteresowaniem, bo jest korzystna nie tylko dla osób, które chorują na celiakię. Powszechną dolegliwością jest też nieceliakalna nadwrażliwość na gluten oraz alergie na ziarna zbóż, z naciskiem na pszenicę. Ale gluten znajdziemy nie tylko w produktach pszennych.
Cztery podstawowe źródła glutenu
Gluten to rodzaj białka, który naturalnie występuje w ziarnach trzech zbóż: pszenicy, żyta i jęczmienia. Czy zatem owsiane przysmaki są bezpieczne? Niestety nie. Zwykły owies jest silnie zanieczyszczony glutenem i jest – podobnie jak pszenica, żyto i jęczmień – produktem bezwzględnie zakazanym w diecie bezglutenowej.
Dla osób z celiakią dozwolony jest certyfikowany owies bezglutenowy, ale wyłącznie w niewielkich ilościach i absolutnie nie w pierwszym etapie choroby.
Wykluczamy dla zdrowia
Rzecz jasna, nie chodzi wyłącznie o pieczywo, ale wszystkie produkty powstałe na bazie tych zbóż i wytwarzanej z nich mąki.
Przy celiakii i innych dolegliwościach związanych z nietolerancją glutenu konieczne jest bezwzględne i bezterminowe wykluczenie z jadłospisu pieczywa, makaronów, wyrobów ciastkarskich i wszystkich innych produktów zawierających choćby śladowe ilości jednego z czterech wymienionych zbóż. W przypadku mąki pszennej zrezygnować trzeba z każdego jej rodzaju, czyli ekologicznej, płaskurki, orkiszowej, durum, semoliny, graham, kamut.
Czarna lista w diecie bezglutenowej
Obok pieczywa i makaronów konieczne jest usunięcie z diety:
- płatków, otrębów, musli,
- kasz: jęczmiennej, manny, pęczak, semoliny, kuskus, bulgur,
- bułki tartej i panierowanych półproduktów,
- gotowych produktów garmażeryjnych.
Z glutenem nie ma półśrodków
W przypadku diety bezglutenowej nie ma żartów. Zanik kosmków jelitowych (do którego dochodzi w wyniku celiakii) powoduje, że nawet najmniejsza ilość tego białka ma toksyczny wpływ na organizm. Dlatego, poza produktami, które w sposób oczywisty zawierają ziarna czterech wymienionych zbóż, konieczne jest wykluczenie z diety również tych, które mogą być – i często są – zanieczyszczone glutenem. Są wśród nich:
- zupy, z naciskiem na barszcz biały i żurek,
- seitan i sos sojowy,
- zwykły proszek do pieczenia.
I to nie koniec listy. Producenci chętnie wykorzystują jego właściwości – gluten wpływa na zachowanie naturalnego aromatu – dlatego często jest dodawany do żywności mechanicznie. U nas go nie ma! 🙂
Wdrożenie diety bezglutenowej nie jest łatwe ani przyjemne, zwłaszcza dla osób, które kochają pieczywo i makarony. Ale przy celiakii nie ma negocjacji — gluten idzie w odstawkę.
Warto wiedzieć, że pułapki czyhają nawet w produktach mięsnych i mlecznych, ale o tym więcej innym razem.
Bezglutenowo i smacznie
Dla poprawy nastroju i osłodzenia trudów wprowadzania nowych nawyków żywieniowych – kto choć raz podejmował takie wyzwanie wie, że to nie jest bułka z masłem – przypominamy, że nasze smakołyki, tak w wersji słodkiej, jak i wytrawnej, są w całości bezglutenowe. Ani życie, ani dieta nie może się składać z samych wyrzeczeń, bo stracimy motywację i apetyt. Mierzysz się z chorobą, a może ktoś bliski Twojemu sercu potrzebuje urozmaicić sobie dietę bezglutenową?
Dla fanów i fanek słodyczy polecają się nasze bezglutenowe bezy i ciasteczka owsiane (stworzone na bazie bezglutenowego owsa!). Dla miłośników i miłośniczek śledzi i kotletów schabowych proponujemy wytrawną ucztę, czyli konopne i lniane Paluchy Mocy. Bo cała sztuka to wybrać najlepsze z dostępnych opcji.
Smacznego 🙂