Życie powinno mieć smak, co nie oznacza, że dla każdego ten sam
Nie lubimy ograniczeń, a jednak scenariusz: „Hulaj dusza, piekła nie ma” szybko potrafi odbić się czkawką. W świecie wysokoprzetworzonej żywności trudno znaleźć człowieka, którego organizm bezkarnie toleruje wybryki kulinarne. U osób młodszych, które, na przykład, przesadzą z ilością słodyczy, sprawa często kończy się na bólu brzucha. Im dłużej żyjemy, tym konsekwencje błędów dietetycznych bywają poważniejsze. Są jednak jednostki chorobowe, które — nie patrząc na PESEL — demokratycznie atakują wszystkich: dzieci, osoby w kwiecie wieku i mocno dojrzałe. Jeną z nich jest celiakia. Choć brzmi niewinnie, potrafi porządnie uprzykrzyć życie.
Czym jest celiakia?
Celiakia to glutenozależna choroba trzewna o podłożu autoimmunologicznym. U osób genetycznie predysponowanych – a gen ten posiada aż 30 proc.! populacji – wskutek spożywania glutenu dochodzi do uszkodzenia jelita cienkiego. Konkretnie – do zaniku kosmków jelitowych.
Jej objawy dotyczą zazwyczaj przewodu pokarmowego i procesów metabolicznych, ale celiakia jest przewlekłą chorobą wielonarządową, więc może skutkować szeregiem innych powikłań, na przykład kardiologicznych czy neurologicznych. Co ważne, celiakia może przebiegać również bezobjawowo, co nie znaczy, że bez szkody dla organizmu. Jakie są najbardziej typowe symptomy celiakii?
Objawy choroby
Klasyczna, pełnoobjawowa celiakia powoduje najczęściej:
- bóle brzucha, wzdęcia, zwiększenie obwodu brzucha,
- przewlekłą biegunkę (wodnistą lub tłuszczową),
- u dorosłych utratę masy ciała, u dzieci zaburzenia rozwoju fizycznego, zazwyczaj wzrostu,
- zaburzenia wchłaniania składników odżywczych – tak makro‑, jak i mikroelementów (w konsekwencji może rozwinąć się anemia, osteoporoza),
- zgagę,
- nawracające afty jamy ustnej,
- wymioty.
Wykrycie choroby
Objawy celiakii można bez trudu przypisać wielu innym jednostkom chorobowym, co nie przyspiesza diagnozy. Zdarza się, że od wystąpienia pierwszych symptomów do rozpoznania mija nawet 10 lat! Dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego organizmu. Celiakia jest chorobą nieuleczalną, a najważniejszym punktem terapii jest wykluczenie z diety glutenu. Bezterminowo i nieodwracalnie.
Czym jest gluten i jak zabrać się do porządkowania jadłospisu? Zapraszamy, będziemy o tym pisać 🙂
Bezglutenowo, czyli bezpiecznie
Dziś możemy z radością przypomnieć, że wszystkie smakołyki, które znajdziesz w naszej ofercie są wolne od glutenu. Możesz cieszyć się ich smakiem zarówno wtedy, gdy masz zdiagnozowaną celiakię, jak i wtedy, gdy:
- masz nieceliakalną nadwrażliwość na gluten,
- alergie pokarmowe na pszenicę czy inne zboża,
- i szereg innych schorzeń.
Diety bezglutenowej potrzebują też często osoby z najbliższego otoczenia tej, która gluten musi wykluczyć. I nie chodzi tu o wskazania medyczne, ale praktyczne aspekty życia. Wszak miło zjeść wspólny obiad (i nie musieć go gotować w kilku wersjach). Miło też cieszyć się przysmakami z jednego pudełeczka i nie przypominać na każdym kroku osobie chorej, że czegoś jej nie wolno.
Nasze bezglutenowe bezy, ciastka i paluchy: konopne i lniane, polecają się jako wyśmienite dodatki do wspólnej kawy i jako miły akcent wieczoru, tak w wersji romantycznej, jak i rodzinnej 🙂