Czy dieta bezglutenowa jest dobra na odchudzanie?
Dieta bezglutenowa zyskuje w ostatnich latach na popularności nie tylko wśród osób z celiakią, nieceliakalną nadwrażliwością na gluten i alergią na białka zbóż, ale także wśród tych, które chcą schudnąć. Sklepy i restauracje oferują coraz więcej produktów i dań bezglutenowych, co dodatkowo napędza „modę” na ten model żywienia.
Warto się zastanowić, czy eliminacja glutenu rzeczywiście prowadzi do utraty wagi? Czy dieta bezglutenowa jest odpowiednia i bezpieczna dla osób, które nie muszą wykluczać glutenu ze względów zdrowotnych? Odpowiedzi na te pytania budzą wiele kontrowersji. Przyjrzymy się więc, czy dieta bezglutenowa to dobry pomysł na redukcję masy ciała.
Czym jest dieta bezglutenowa i kto powinien ją stosować?
Dieta bezglutenowa jest modelem żywienia koniecznym do wprowadzenia dla osób z celiakią, nieceliakalną nadwrażliwością na gluten i alergią na białka zbóż. W ostatnich latach, do czego przyczyniły się celebrytki i celebryci, a także osoby ze świata sportu, zapanowała swoista „moda” na stosowanie diety bezglutenowej u osób, które nie mają do niej żadnych wskazań medycznych. Co zaskakujące, część ludzi chce ją traktować jako sposób na redukcję masy ciała. Czy to ma sens?
Wpływ diety bezglutenowej na masę ciała
Eliminacja glutenu wiąże się z usunięciem z diety większości produktów zbożowych, które są źródłem węglowodanów złożonych. Tak można – drogą na skróty – czyli poprzestając na eliminacji (bez wprowadzenia bezglutenowych zamienników), spowodować szybki deficyt kaloryczny, a tym samym niemal ekspresową utratę wagi. Tyle że droga na skróty jest w świecie żywienia zazwyczaj ślepą uliczką. Co to znaczy? Nikt nie jest w stanie funkcjonować w dobrej formie i dobrym samopoczuciu bez węglowodanów złożonych, one są paliwem dla mózgu i – tak jak białka, tłuszcze, witaminy, mikro- i makroskładniki – są niezbędne dla zdrowia i niezakłóconego przebiegu procesów życiowych.
Dieta bezglutenowa, w której zapewnimy podaż węglowodanów złożonych może doprowadzić do trwałej redukcji masy ciała, ale nie takie jest jej kluczowe założenie.
Mądra dieta odchudzająca to taka, w której są produkty będące źródłem wszystkich składników odżywczych (łącznie z węglowodanami złożonymi), tyle że w mniejszych niż dotąd ilościach. Taki model żywienia pozwoli skutecznie pozbyć się nadbagażu, czyli zbędnych kilogramów.
Potencjalne zagrożenia i wady diety bezglutenowej w odchudzaniu
Odchudzanie samo w sobie jest poważnym wyzwaniem. Wdrożenie diety bezglutenowej to też nie jest bułeczka z masełkiem. Piętrzenie trudności nie przybliży nas do osiągnięcia upragnionego efektu, wręcz przeciwnie – może osłabić motywację i skończyć się fiaskiem.
Mądre prowadzenie diety bezglutenowej to świadomość, że eliminując gluten musimy wprowadzić do jadłospisu produkty, które zapewnią nam podaż szeregu składników odżywczych, które w diecie dla „wszystkojedzących” pozyskujemy ze zbóż. Chodzi głównie o węglowodany złożone, żelazo i witaminy z grupy B, a także substancję balastową, jaką jest błonnik. Bez tego ani rusz. Błonnik to nie tylko sprawnie działające jelita, jego obecność w jadłospisie warunkuje niezakłócony przebieg szeregu kluczowych procesów życiowych.
Trzeba też wiedzieć, że żywność bezglutenowa ma bardzo różną jakość. Wiele dostępnych na rynku produktów to produkty wysokoprzetworzone, naszpikowane – dla podkręcenia smaku – cukrem i jego tańszymi zamiennikami oraz najgorszej jakości tłuszczami. To prosta droga do zaburzeń metabolicznych, a w dłuższej perspektywie przyrostu masy ciała, nie redukcji. Żywność wysokoprzetworzona sprzyja nadwadze i otyłości!
Po najlepszej jakości – powstałe na bazie wyselekcjonowanych naturalnych składników – wegańskie i pyszne przekąski bezglutenowe zapraszamy do naszego sklepu 🙂