Jak zadbać o zdrowe jelita?
Przez lata ignorowane, dziś nazywane są drugim mózgiem. Nikogo nie trzeba przekonywać, że o kondycję jelit warto dbać. Ba! – w świecie zalanym wysokoprzetworzoną żywnością – na dłuższą metę lekceważyć ich nie sposób. To, że trzeba dbać o zdrowie jelit, wiem, ale jak to zrobić? Zapraszamy, podpowiadamy 🙂
Kluczowe czynniki wpływające na zdrowie jelit:
DIETA
Dieta, czyli sposób żywienia, wydaje się czynnikiem oczywistym, ale nie jest jedynym. Zaznaczmy jednak, że dieta rozumiana nie jako odcinkowe wyzwania, ale sposób myślenia o odżywianiu. Codzienne wybory. Mądre decyzje i małe pokusy, którym chyba większość z nas od czas do czasu ulega. Byle tylko nie przesadzić z tą swawolą 😉
Zależy Ci na zdrowych jelitach? Zjedz od czasu do czasu coś „zakazanego”, ale nie czyń z tego nawyku. Nawykiem niech się stanie zdrowa, naturalna żywność. Szepniemy, że w naszym sklepie taką znajdziesz. A wiesz, że od dysfunkcji jelitowych bierze początek większość chorób ogólnoustrojowych? Warto o tym pamiętać. Człowiek jest całością i ma ogromny wpływ na swoje zdrowie oraz kondycję psychofizyczną.
Warto zaznaczyć, że dobrze skomponowana dieta to taka, w której są dobrej jakości produkty będące źródłem makro- i mikroskładników, czyli białek, tłuszczów, węglowodanów oraz witaminy i minerałów, a także błonnika, który nie jest składnikiem odżywczy, a balastowym – niezbędnym do niezakłóconego przebiegu procesów życiowych.
Konieczne jest również dostarczenie probiotyków i prebiotyków. Ich źródłem jest dobrej jakości, naturalna żywność – zwłaszcza warzywa, owoce i produkty zbożowe – jednak na etapie zaawansowanej dojrzałości 😉 gdy wchłanianie składników odżywczych nie jest już tak dobre jak w młodości, warto pomyśleć o suplementacji.
Nawodnienie – to kolejny czynnik, bez którego nie sposób marzyć o dobrej pracy jelit. Na pustyni życie nie rozkwita. Jelita też nie lubią suszy. Dwa litry wody i innych płynów nawadniających (herbaty ziołowe, owocowe, naturalne soki owocowe i lemoniady) to minimum. Trzeba wiedzieć, że kawa i czarna herbata nie nawadniają, wręcz przeciwnie, dlatego po ich spożyciu konieczne jest wypicie tej samej ilości wody. Latem zapotrzebowanie na płyny wzrasta. Pamiętajmy, susza nie służy zdrowiu ani dobrej kondycji – jelit i całego organizmu!
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
Regularna aktywność fizyczna, dostosowana do wieku, kondycji i stanu zdrowia jest konieczna dla każdego. Tu nie ma wyjątków. Nie musisz od razu wyciskać siódmych potów na siłowni ani przebiec maratonu. Twoje ciało pozwala „jedynie” na szybki spacer, marsz, rekreacyjną przejażdżkę na rowerze albo pływanie dla przyjemności? Nie bądź skąpiradłem! Zafunduj mu to, co mu służy. Ruszając nogami, ruszasz jelitami. I życie, i ciało potrzebuje ruchu 🙂
Masz lenia? Nie chce Ci się ruszyć z fotela, odpuść. Każdy czasem musi odpocząć. Ale nie czyń z tego rutyny. Leń się rozgościł na dłużej? Pomyśl, że nawet osoby, które poruszające się na wózkach inwalidzkich ćwiczą, żeby lepiej funkcjonować. Dalej nie chce Ci się wstać? Pomyśl o tych, których życie toczy się w pozycji trwale leżącej. O ich lepsze funkcjonowanie troszczyć się muszą masażyści i fizjoterapeuci. Człowiek nie został stworzony do bezruchu. Move on!
HIGIENA SNU
Jelita, jak i cały organizm, potrzebują regeneracji, czyli snu. Dbaj o regularny sen, a będziesz funkcjonować lepiej i … Twoja sylwetka będzie o krok od wymarzonej. Osoby, które permanentnie zaniedbują sen mają większą skłonność do tycia!
PRACA NAD RADZENIEM SOBIE ZE STRESEM
Stres jest jedną z najpotężniejszych toksyn trawiennych. Ograniczyć go? Śmiechu warte! Jak, tego jeszcze nikt nie wymyślił, ale wszyscy sobie wzajemnie doradzają. Postaraj się go dobrze rozładować. Nie alkoholem, nie papierosami, nie poprzez agresję i wyżywanie się na otoczeniu – to niszczy, nie tylko innych, Ciebie też.
Idź pobiegać, popływać, zacznij praktykować jogę, medytację i/lub inne metody relaksacji. To wpłynie na poprawę jakość Twojego życia i kondycji jelit.
Zdrowie zaczyna się w jelitach!