Jak sprawdzić i wybrać produkty bezglutenowe?
Front opakowania to swoista wizytówka produktu, część, która ma nas zachęcić do zakupu. To, co najważniejsze, mieści się zwykle na tylnej ściance, czasem na bokach czy spodzie pudełka. Nie dajmy się nabrać marketingowym sloganom, sprawdzajmy skład i oznaczenia. Jak rozpoznać, że kupujemy żywność bezglutenową? Mamy dla Ciebie konkretne podpowiedzi 🙂
Jak rozpoznać produkty pozbawione glutenu?
- Szukaj wyraźnego oznaczenia „bezglutenowy” lub symbolu przekreślonego kłosa.
- Uważnie czytaj skład produktu. Unikaj artykułów spożywczych zawierających pszenicę, żyto, jęczmień, owies (chyba że – jak u nas – będzie to certyfikowany owies bezglutenowy).
- Zwracaj uwagę na informacje typu: „może zawierać gluten”.
- Wybieraj produkty firm specjalizujących się w żywności bezglutenowej (nasze, nasze się polecają 🙂 ), w miejscach, w których wytwarza się zarówno żywność bezglutenową jak i zawierającą gluten, może dojść do zanieczyszczenia glutenem tej pierwszej, co przy celiakii nie przejdzie bez bólu.
- Zwracaj uwagę na certyfikaty producenta żywności bezglutenowej – my je mamy 🙂
- Postaw na jak najmniej przetworzoną żywność – mamy taką 🙂 Produkty bezglutenowe mogą zawierać konserwanty i składniki, które nikomu nie dodadzą zdrowia. Im krótszy skład, tym lepiej!
- Sięgaj po produkty naturalnie bezglutenowe, takie jak warzywa, owoce, orzechy, migdały, nasiona, ziarna, nabiał, kasze, mąki bezglutenowe.
Jakie wymogi musi spełniać żywność, aby została uznana ze bezglutenową?
Sformułowania „bezglutenowy” można używać wyłącznie wtedy, gdy trafiający do konsumenta produkt zawiera nie więcej niż 20 mg/kg glutenu.
Sformułowanie „o bardzo niskiej zawartości glutenu” może być stosowane, jeżeli zawartość glutenu w żywności składającej się z jednego lub większej liczby składników albo zawierającej jeden lub większą liczbę składników wytworzonych z pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa czy ich odmian krzyżowych, które zostały specjalnie przetworzone w celu zmniejszenia zawartości glutenu, nie przekracza 100 mg/kg glutenu w żywności sprzedawanej konsumentowi końcowemu.
Czy istnieje wykaz produktów bezglutenowych?
Wśród najpopularniejszych produktów bezglutenowych znajdziemy:
Produkty w pełnego ziarna
- Komosa ryżowa
- Ryż dziki i naturalny (brązowy)
- Gryka, sorgo, tapioka, proso, teff
- Certyfikowany owies bezglutenowy (na jego bazie tworzymy dla Ciebie nasze ciasteczka owsiane)
Bezglutenowe mąki i kasze
- Kasza gryczana i jaglana
- Mąka kukurydziana, ryżowa, z tapioki i inne — więcej informacji o mąkach bezglutenowych znajdziesz w naszym poście z 30 maja 🙂
Produkty białkowe
- Rośliny strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasola, groch)
- Orzechy, migdały, ziarna i nasiona
- Świeże ryby i owoce morza
- Świeże mięso
- Tradycyjne produkty sojowe (tofu)
- Produkty mleczne (naturalne, bez dodatków)
Warzywa i owoce
Bezglutenowe przekąski i słodycze
- Czekolady
- Batony
- Paluchy Mocy
- Paluchy lniane
- Bezy
- Ciasteczka owsiane
Bezglutenowe makarony – np. z mąki ryżowej czy kukurydzianej.
Gdzie kupić produkty bezglutenowe?
Produkty bezglutenowe są dziś powszechnie dostępne w sprzedaży, tak w sklepach stacjonarnych, jak i w internetowych. Zawsze warto upewnić się, że kupujemy certyfikowaną żywność bezglutenową. Taką znajdziesz w naszym sklepie 🙂